Diyarbakır’dan Türkiye’ye Burma Kadayıf

İlan Bilgileri

İlan No
: 162
İlan Tarih
: 15.02.2020
Durum
: Diğer
Kargo
: Alıcı Öder
İl/İlçe
: DİYARBAKIR / YENİŞEHİR
İzlenme
: 194 kez izlendi.
Adres
:

0 TL

Bu ilan hakkında bize hemen ulaşın!

Diyarbakır’dan Türkiye’ye Burma Kadayıf

Diyarbakır'ın Meşhur kadayıfçısı Sıtkı Usta' ürettiği kadayıfın yarısını online site ile Türkiye'nin değişik yerlerine göderiyor.

Diyarbakır’dan Türkiye’ye Uzanan Tat

Diyarbakırlı kadayıfçısı Sıtkı Usta , özellikle bayramların vazgeçilmez tatlısı burma kadayıf konusunda iddialı.

Diyarbakır’dan Türkiye’ye Burma Kadayıf

Diyarbakırlı kadayıfçılar, özellikle bayramların vazgeçilmez tatlısı burma kadayıf konusunda iddialı. Diyarbakır'ın Meşhur kadayıfçısı Sıtkı Usta'nın oğlu Mehmet Altunbay, "Açtığımız online site ile ürettiğimiz kadayıfın yarısını Türkiye'nin değişik yerlerine gönderiyoruz. Tüm Türkiye'ye burma kadayıfını tattıracağız" dedi.

Diyarbakır'ın geleneksel tatlısı haline gelen, karpuz ve örgü peynirinden sonra Türk Patent ve Marka Kurumunca da tescili onaylanan burma kadayıfı konusunda ustalar iddialı. Burma kadayıfını tüm Türkiye'ye tattıracaklarını dile getiren ünlü kadayıfçı Sıtkı Usta'nın oğlu Mehmet Altunbay, ayda ortalama 12 ton kadayıf ürettiklerini söyledi. 1968 yılından bu yana ailece bu mesleğin içinde olduklarını ifade eden Altunbay, kadayıfın yapılış aşamasını anlatarak, "İlk aşamada çiğ kadayıfın dökümünü yapıyoruz. Daha sonra hazırladığımız çiğ kadayıfı getirip fıstığı ufaltılmış haliyle karıştırıp harmanlıyoruz. Daha sonra da kadayıfı dolduruyoruz. Doldurduktan sonra da kadayıfı pişirme aşamasına getiriyoruz. Altı piştikten sonra da yağını süzüyoruz. Daha sonra da çevirip alt tarafını da aynı şekilde pişiriyoruz. 3 dakika dinlendikten sonra şekerini döküyoruz ve kadayıfımız 15-20 dakika içerisinde hazır oluyor. Sıtkı usta olarak Diyarbakır'da 6, Ankara'da 1 şubemiz var. Yeni hazırladığımız online satış sitemizden isteyen herkes tatlılarımızdan temin edebilir. Bir tıkla Türkiye'nin her yerine gönderiyoruz" dedi.

"Turistler giderken burma kadayıfı götürüyor"

Coğrafi işaret ile tescillenmesinin ardından kente gelen yerli ve yabancı turistlerin giderken burma kadayıfı götürdüklerini kaydeden Altunbay, "Gaziantep'te baklava nasıl meşhursa Diyarbakır'da da kadayıf meşhur. Diyarbakır'ın şimdiye kadar karpuzu meşhurdu, şimdi kadayıfı da meşhur. Diyarbakır'a gelen giderken eşine dostuna buradan burma kadayıf götürüyor" diye konuştu.

"Ayda 12 ton burma kadayıf"

Şubelerinde 120'ye yakın personel istihdam ettiklerini ve üretilen tatlının yarısının il dışına gönderildiğini vurgulayan Altunbay,  Günlük ortalama 40 tepsi kadayıf çıkarıyoruz. Bir tepsi ortalama 8 kilogram geliyor. Aylık ortalama 12 ton civarında kadayıf üretiyoruz. Bunun dışında künefe, baklava çeşitlerimiz var. Burma kadayıfımızın da çeşitleri var. Düz fıstıklı, kaymaklı, peynirli, yuvarlak ve çubuk burma çeşitlerimiz var. Bütün Türkiye'ye burma kadayıfı tattıracağız" ifadelerini kullandı.

"Severek yapılmazsa bir tat olmaz"

Kadayıf ustası Ahmet Polat ise, işlerini severek yaptıklarına dikkat çekerek şunları kaydetti:

"Severek yapılmadığı zaman bir tat olmaz. Türkiye'de ve Diyarbakır'da rakibimiz yok ve Diyarbakır'ın tadını Türkiye'ye tattırma konusunda iddialıyız."

Yorumlar